Advertisement

Uluslararası siber aktivistler (hacker) grubu Anonymous, İspanya Sinema Akademisi'nin internet sitesine saldırı düzenleyerek, geçen Pazar gecesi düzenlenen ve İspanyol sinemasının en iyilerinin açıkladığı Goya ödül törenine katılanların bilgilerini açıkladı.

Anonymous, internetteki blogunda, Goya ödül törenine katılan İspanyol sinema sanatçıları ve ünlü kişilerin cep telefonu bilgilerini ve 386 elektronik posta yazışmasını yayınladı.

İspanya Sinema Akademisi'nden yapılan yazılı açıklamada ''Bu olaydan etkilenen kişilerin konuyla ilgili bilgilendirildiği'' belirtilerek, yayımlanan telefon numaralarının bir hanesinin eksik olduğunu vurguladı. Akademi ayrıca üyelerinin bilgilerinin korunduğunu ve ödüllerin belirlenmesiyle ilgili yapılan oylamanın siber saldırıdan etkilenmediğini bildirdi.

Akademi, bilgisayar güvenlik sisteminin güçlendirilmesine rağmen resmi internet sitesinin geçen yıl 200'den fazla siber atağa maruz kaldığını ancak bilgisayar korsanlarının hiçbirşey elde edemediğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Goya ödül töreninde aralarında en iyi film ödülünün de bulunduğu toplam 10 ödül kazanan, yönetmenliğini Pablo Berger'in yaptığı ''Blancanieves'' (Pamuk Prenses) adlı film gecenin yıldızı olmuştu.

İlgili haber için tıklayınız...