Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük üçüncü metal kullanıcısı Almanya'da dün açıklanan yatırımcı güveni endeksi verisinin güçlü çıkmasının desteği ile son dört günde ilk kez değer kazandı. Aluminyum, kurşun ve nikel de yukarı yönde hareket etti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.6 yükselerek ton başına 8,097.25 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 10:47'de 8,087.25 dolara geldi. Kontrat dün 8,038 dolara kadar düşerek 29 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Nikel, haftanın ilk iki gününde yüzde 5.4 düştükten sonra, bugün yüzde 0.9 yükselerek ton başına 17,540 dolara ulaştı.

Almanya'da ZEW yatırımcı güveni endeksi Şubat ayında ekonomistlerin beklentisinden daha hızlı yükseldi ve yaklaşık üç yılın zirvesine çıktı. Bugün Avrupa Komisyonu'nun açıklaycağı Tüketici Güveni endeksinin de iyileşmesi bekleniyor. Öte yandan, bugün ABD'de Fed'in 29-30 Ocak toplantısının tutanakları açıklanacak. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi bugün yüzde 0.2 düştü.

Beijing'de Cifco Futures Co. analisti Wang Jun, "Avrupa ve ABD'den gelen verilerin iyileşmesi bakır fiyatlarını muhtemelen yükseltecek," dedi ve "Tüketimin genelde artış gösterdiği bir döneme giriyor olmamız ile birllikte, bakırın şu sıralar düşmesine neden olabilecek bir faktör yok" değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, fazla değişmeyerek ton başına 58,740 yuana (9,401 dolar) geldi. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.6820 dolara geldi.