Advertisement

Küresel görünümdeki iyileşmelerin, Güney Kore'nin bu yılın büyüme tahminlerini aşma ihtimalini artırdığını söyleyen Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo, daha fazla parasal genişlemenin şu an için gerekmediğine işaret etti.

Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisinin büyük ihtimalle yüzde 2.8 büyümeye ulaşacağını öngören Kim, ülke içindeki likiditenin "bol" olduğunu söyledi.

Kim'in açıklamaları, yatırımcıların, wonun yen karşısındaki güçlenmesinin ihracatı aşağı çekmesinin ardından politika yapıcıların faiz indirimi yapacağı beklentisi üzerine 3 yıllık hükümet tahvillerinin getirisinin rekor düşük düzeye gerilediği esnada geldi. Barclays Plc ve Nomura International Ltd.'ın ekonomistleri bu yıl faiz indirimi beklemezken, Goldman Sachs Group Inc.'in 12 Şubat tarihli araştırma notu Nisan'da faiz indirimi beklentisine işaret ediyor.

Won, yen karşısında son 6 ayda yüzde 23 tırmandı ve Güney Kore G-20 ülkelerinin Moskova'daki toplantısı öncesi ve sonrasında Japonya'nın ekonomi politilalarına ilişkin endişesini dile getirdi. Ülkenin 3 yıllık tahvillerinin getirisi dün yüzde 2.69 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Won, bugün Seul saati ile 10:48 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.3 değerlenerek 1,078.34 seviyesinden işlem gördü.