Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Güney Kore merkez bankasının, iyileşen küresel ekonominin lokal büyümeyi desteklediğini kaydetmesinin ardından son üç haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Teknoloji hisseleri 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

LG Display Co. , Samsung Securities Co.'nun hisse notunu yükseltmesinin ardından, Seul'deki işlemlerde, üç ayı aşkın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi. Samsung Electronics Co., yedi haftanın en keskin çıkışını yaptı. OAO Rostelecom, Vedomosti gazetesinde, bir yatırımcının yüzde 10.5'lik payını satmak için görüşmelere başladığı şeklinde çıkan bir haberin ardından, Moskova'daki işlemlerde, altı haftanın en hızlı yükselişini gösterdi. Dünyanın en büyük üçüncü metal üreticisi AngloGold Ashanti Ltd., projelerdeki yatırımını azaltacağını ve üretim tahminlerini düşürebileceğini açıklamasının ardından Aralık 2008'den bu yana en düşük kapanışına yönlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 13:27'de 1,071.12 puana çıktı ve son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. Endeks 29 Ocak'tan bu yana en hızlı yükselişini göstermeye yönlendi. Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo, Seul'de verdiği bir demeçte, iyileşen küresel görünümün Güney Kore'nin bu yılki büyüme tahminini aşması ihtimalini artırdığını söyledi. Dün Almanya'da açıklanan yatırımcı güveni endeksi Şubat ayında son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Kuala Lumpur'da K&N Kenanga Holdings Bhd.'den Tan Lip Kwang, "Küresel görünüm sürdürülebilir büyüme toparlanmasını gösteriyor," dedi ve "Küresel ekonomi toparlandığı zaman, elektronik ürünler gibi belli mallara yönelik talep artar. Kore ihracata büyük oranda bağlı bir ekonomi. Bu nedenle, küresel ekonomik toparlanma, bu ülkedeki ihracatçılara destek oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

(16:15'te güncellendi)