Advertisement

Diğer ülkeler tarafından yeni doğrudan zayıflatma müdahalesi şeklinde görülebilecek olan politika önerisinden geri adım atan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Yabancı tahvil alımı ihtiyacının düştüğünü söyledi.

Parlamentoda yaptığı konuşmasında Liberal Demokrat Parti'nin Japonya Merkez Bankası'nı da dahil edeceği yabancı tahvil alım fonuna atıfta bulunarak, "Bu fona ihtiyacın azaldığını düşünüyorum" diyen Abe, bu ihtiyacın yeni BOJ başkanı ve yardımcılarının Mart'ta görevlerine başladığı zaman da tamamen ortadan kalkacağını ifade etti.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, aynı paralemento seansında hükümetin yabancı tahvil alımı niyetinde olmadığını söylemişti.

G-20 Maliye Bakanları bu hafta rekabetçi amaçlarla kurların hedeflenmesinden kaçınma sözü verdi. Japonya'nın yendeki zayıflama konusunda uluslararaı gerilim yaratmaktan kaçınmaya çalışmasından ötürü Abe'nin ABD Başkanı Barack Obama'ya yapacağı ziyarete ülkenin en üst düzey Döviz yetkilisi de eşlik edecek.

Yen, bugün dolar karşısında Tokyo saati ile 15:03 itibariyle yüzde 0.4 yukarıda ve 93.24 düzeyinde seyretti. Yen, son 3 ayda dolara karşı yüzde 13 zayıfladı.