Advertisement

Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Yoshihisa Morimoto, deflasyonu sonlandırmak ve büyümeyi canlandırmak için yeterli adımın atıldığını düşünüyor olabileceğine işaret eden yorumlarda bulunarak, Japonya Merkez Bankası'nın bu yıl görülmedik oranda parasal teşvik uygulayacağını belirtti.

BOJ'un bu yıl hiç görülmemiş seviyelerde parasal genişlemeye gideceğini söyleyen Marimoto, Japonya'nın nominal gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 27'sine ulaşan parasal tabanı ile gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek orana sahip olduğunun ifade etti.

Japonya Merkez Bankası belirli bir zamana işaret etmeden geçtiğimiz ay yüzde 2 enflasyon hedefi benimsedi ve açık uçlu varlık alımlarının 2014'e kadar ertelendiğini açıkladı. Yatırımcılar, Masaaki Shirakawa'nın ardından BOJ'un başına gelecek ismi seçmeye hazırlanan Başbakan Shinzo Abe'nin neredeyse 20 yıldır devam eden deflasyonu sonlandırmaya bağlılığını test etmeye çalışıyor.

SMBC Nikko Securities Inc.'in tahvil stratejistlerinden Mari Iwashita, sözlerinden Morimoto'nun BOJ'un yeterli çaba gösterdiğini ortaya koymaya çalıştığının anlaşıldığını söyledi.

Yen, Morimoto'nun açıklamalarının ardından yükselişe geçerek ABD doları karşısında Tokyo saati itibariyle 12:42'de yüzde 0.1 değerlendi ve 93.52'den işlem gördü.

BOJ şu anda Aralık 2013'e kadar 76 trilyon yen değerinde varlığı kapsayan fonundan hükümet tahvili ve ETF alımı yapıyor. Banka aynı zamanda 25 trilyon yenlik kredi programına ve bankalara sınırsız kredi sağlayan bir uygulamaya sahip.

Morimoto, bankaların tüm genişleme programlarının hedefinin 120 trilyonu aştığını söyledi.