Advertisement

(13:35'te güncellendi)

Yen dolar karşısında, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin yabancı tahvil alımı ihtiyacının azaldığını söylemesinin ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Ancak Japon para birimi daha sonra kazançlarını geri verdi.

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nda, toplantı tutanaklarının gösterdiği üzere, ekonomiyi desteklemek için varlık alım programının genişletilmesini isteyen üyelerin sayısının artmasının ardından, biri dışında 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. Yeni Zelanda doları, merkez bankası başkanının para biriminin değerini düşürmek için harekete geçmeye hazır olduklarını söylemesinin ardından hızlı bir değer kaybı yaşadı. Yatırımcılar, Abe'nin 10 yılı aşkın süredir devam eden deflasyonu sonlandırmaya yönelik taahhütlerini, Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa'nın yerine aday göstermeye hazırlanması ile birlikte, değerlendirmeye çalışıyor.

Londra'da BNP Paribas SA Döviz stratejisti Michael Sneyd, "Dolar-yen paritesi rallisinin zirvesine yaklaşıyor ve bugün tahvil alımları konusunda işittiğimiz yorumlar bu görüşü çok fazla destekliyor," dedi ve "Kilit konu, yeni merkez bankası guvernörünün açıklanması" değerlendirmesinde bulundu.

Yen dolar karşısında kazançlarını geri verdi ve Londra saati ile 11:22'de fazla değişmeyerek 93.57 seviyesinde kaldı. Yen erken saatlerde dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 93.14 sevieysine gelmişti. Yen euro karşısında da fazla değişmeyerek 125.30 seviyesinde kaldı.

(13:35'te güncellendi)