Advertisement

KPMG International'ın çalışmasına göre Avrupa bankacılık sektörü, orta ölçekli bankaların daralması ve kendi ülkelerindeki piyasalara odaklanmalarından ötürü büyük ihtimalle konsolide edilecek.

Muhasebe şirketi bugün yayınladığı raporda, sermaye ve likidite düzenlemeleri, kurumsal yönetim ve ödenek kuralları cephelerinin aynı anda akın etmesiyle bankalarda değişikliklerin görüleceği belirtildi.

Avrupa bankacılık sektörünün, Tier 2 sermayesinin hem derinlik hem de rakamsal anlamda daralmasıyla, ciddi konsolidasyondan geçeceğini öngören Londra'daki KPMG'nin küresel başkanı Jeremy Anderson, ana marka isimlerin piyasaya devam edeceğini, ancak çok daha az sayıda zorlayıcı bankanın öne çıkacağını söyledi.

Basel III uluslararası standartlarının öngördüğü daha sıkı sermaye kuralları ve borç krizinden ötürü daha düşük kazançlara hazırlanan Avrupalı bankalar varlık satışlarına çok önceden başladı. Yavaşlayan varlık büyümesi ve Hollanda'daki mevduat rekabetinden ötürü parasal durumunu güçlendirmek için bazı birimlerini kapatan Hollandalı Rabobank Groep dün 1ç94 milyar euroluk varlık yönetimi birimindeki kontrol hissesini satmakta anlaştı.

KPMG raporunda, "Regülatörler bile artık düzenlemelerin büyüklüğünden endişe ediyor" ifadeleri dikkat çekti.