Advertisement

İnsanların çoğunun Amerika'yı "fırsatlar ülkesi" şeklinde düşündüğünü söyleyen Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, ancak bugünlerde artık bunun gerçekten çok uzak bir düşünce olduğunu savundu.

New York Times'ta kaleme aldığı makalesinde Stiglitz, "Belki 100 yıl önce Amerika fırsatlar ülkesiydi, ancak en azından çeyrek yüzyıldır böyle değil" ifadelerini kullanarak, ABD'nin bugün diğer gelişmiş sanayi ülkelerinin çoğundan daha az fırsat eşitliğine sahip olduğunu yazdı.

Brooking Enstitüsü'ne göre, en düşük gelirli yüzde 20'lik kesim içine doğan Amerikalıların yalnızca yüzde 58'inin bu seviyenin üzerine çıkabiliyor.

Bu trendin ardındaki an önemli sebebin nitelik ve niceliksel bakımdan eğitim ile ilgili olduğunun altını çizen Columbia Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Stiglitz, artan gelir dağılımı eşitsizliğinin, eğitim açığını genişlettiğine dikkat çekti.

Stanford Üniversitesi sosyologlarından Sean Reardon, 2001'de doğan zengin ve fakir çocuklar arasındaki farkın, 25 yıl öncekinin yüzde 30 ila 40 üzerinde olduğunu belirtiyor.

Stiglitz'in önerileri arasında ise şunlar bulunuyor:

- Annelere doğum sonrası gereken bakımın yapılması

- Okul öncesi eğitime zarar veren kesintilerin tersine çevrilmesi

- Çocuklara daha iyi besin ve sağlık yardımı yapılması

- Fakir okullara daha fazla para verilmesi

- Fakir ve orta sınıf için yüksek eğitimin daha ulaşılır hâle getirilmesi

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2013 Perşembe, 03:41 Misafir fakir cocugu yardim mi sadece manatthan da kopege ilgi ve alaka burda ki fakir insan fazla yardim goruyor:soylemek istedigim bencillik cok buyuk oncelik