Advertisement

Maliye Bakanlığı'nın ''E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi'' ile e-ticarette kayıt dışılığın önlenmesi ve kayıt dışı çalışan firmaların gönüllü uyuma davet edilmesi amaçlanıyor.

Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan ''E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması'' başlıklı sunuma göre, Türkiye'de 2011 sonu itibarıyla 36,8 milyon internet kullanıcısı bulunurken, işletmeden tüketiciye e-ticaret 2009-2012 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 45 artış gösterdi.

Sunumda, geçen yıl sonunda 5,6 milyar liraya ulaşan internetten e-ticaret dahil kartlı ödeme tutarının 2023 yılında 350 milyar liraya ulaşması beklendiği bildirildi.

E-ticaretin neden izlenmesi gerektiğine ilişkin tespitlerin de yer aldığı sunumda, gelişme potansiyelinin oldukça yüksek olması, toplam ticaret içindeki payının artması ve genç girişimcileri cezbetmesinin e-ticaretin izlenme nedenlerinden olduğu kaydedildi.

Sunumda proje ile e-girişimcilerin vergi bilincinin artırılması ve gönüllü uyuma teşvik edilmesi ile e-ticaret faaliyetlerinin izlenmesi ve analiz edilmesi ve e-ticaret yoluyla ortaya çıkan kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Proje ile e-faturanın e-ticaret ile entegrasyonu, internet üzerinden mükellefiyet açılması ile vergilemede kesinlik ve belirliliği sağlamanın öngörüldüğü belirtildi.

Uygulamaya ilişkin bilgilerin de bulunduğu sunumda, e-ticaret sitelerinin taranması için ''Xenon'' web robotunun kullanılacağı bildirildi.

''www.egirisimci.gov.tr'' internet portalı sayesinde de e-ticaret firmalarının beyanlarının kontrol edileceği belirtilen sunumda, kayıtdışılığı tespit edilen firmaların mektup ve e-posta yoluyla gönüllü uyuma davet edileceği bilgisine yer verildi.