Advertisement

ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri bugün açıklanacak Fed tutanaklarının, merkez bankasının tahvil alımlarını ne zaman yavaşlatacağı konusunda detaylar sunacağı söylentileriyle beraber Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye yakın seyretti.

Gösterge tahviller, inşaat izinlerinin Ocak ayında 4 yılın zirvesine çıkarak en güvenli varlıklara olan talebi azaltmasının ardından düşüşünü 3. güne taşıdı. Yatırımcılar, ABD tahvillerini Japon tahvillerine tercih ederek 11 ayın en büyük faiz farkını talep etti. İki ülkenin 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark yüzde 1.30'a kadar yükselerek 20 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Philadelphia'da bulunan Janney Montgomery Scott LLC şef sabit gelir stratejisti Guy LeBas, "Fed tutanakları kesinlikle en önemli belirleyici. Fed'den çok genişleyici para politikalarının aşağı yönlü etkileri hakkında biraz daha bahsetmelerini bekliyoruz. Kısa vadeli veriler, Fed tutanaklarının arkasında kalacak" ifadelerini kullandı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri New York saatiyle 07:51'de 1 baz puan yükselerek yüzde 2.04 oldu. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahviller ise 2/32 düşerek 99 22/32 oldu. Faiz yüzde 2.05'e varan artışlar gösterdi. 14 Şubat'ta yüzde 2.06'ya tırmanan faizler, 10 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye dokundu.