Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın 29-30 Ocak toplantısının tutanaklarının, politika yapıcıların tahvil alımlarının hızının değiştirilebileceğine işaret etmesiyle New York Borsası 5 yılın zirvesinden geri adım attı. Standard&Poor's 500 Endeksi Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Apple Inc., Foxconn Technology Group'un Çin'de işe alımlarını durdurması üzerine yüzde 2.4 düştü. ABD'nin en büyük lüks konut inşaatçısı Toll Brothers Inc., beklentinin altında kazanç açıklaması sonrasında yüzde 9.1 değer kaybetti. Caterpillar Inc., küresel perakende makina satışlarının düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 2.5 geriledi. OfficeMax Inc., Office Depot Inc. tarafından 1.17 milyar dolara satın alınmayı kabul etmesi üzerine yüzde 7 düştü.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 1,511.95 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.8 düşüşle 13,927.54 puana geriledi. Amerikan borsalarında dün 7.5 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 22 üzerinde gerçekleşti. Opsiyon göstergesi VIX Endeksi, kayıp koruması taleplerindeki artışın etkisiyle son 15 ayın en büyük sıçramasını kaydetti.

Bir sonraki olası zayıflık ya da endişenin ne taraftan geleceğini tahmin etmenin güç olmadığını söyleyen Cambiar Investors'ın başkanı Brian Barish, bir sonraki zayıflığın Fed'in parasal genişleme adımlarına ilişkin olacağını belirtti.

FOMC'un toplantı tutanakları politika yapıcıların, Başkan Ben S. Bernanke'nin yüzde 7.9 işsizliğin olduğu Amerikan istihdam piyasasında kaydadeğer ilerleme kaydedilinceye kadar tahvil alımlarının sürdürülmesi stratejisinde görüş ayrılığı yaşadığını gösterdi.