Advertisement

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bugün Beyaz Saray'da bölgesel ticaret anlaşması için müzakerelere başlamak üzere bir araya gelmeye hazırlanan Amerikan başkanı Barack Obama, Japonya'nın Amerikalı otomotivcilerin ülke pazarına girişleri önündeki engelleri azaltması yönündeki taleplerinden geri atmayacak.

Obama'nın uluslararası ekonomik ilişkiler ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı Mike Froman, Ford Motor Co., General Motors Co. ve Chrysler Group LLC'ye daha açık bir pazarın Japonya ile yapılacak olası Trans-Pasifik Ortaklığı anlaşmasının "önemli önşartlarından biri" olduğunun altını çizdi.

Trans-Pasifik Ortaklığı'nın (TPP) kapsamlı, azimli ve yüksek standartlı bir 21. yüzyıl ticaret anlaşması olduğunu söyleyen Froman, "Ve TPP'ye katılacak her ülkenin bu hedeflerin altını imzalaması beklenecek" dedi.

Beyaz Saray'daki Abe-Obama buluşmasında ticaret ve güvenlik konuları öne çıkacak. Japonya'da ezici bir zaferle iktidara gelen Abe dün Washington'a indi. Abe, Çin ile bölgedeki gerilimlerinin artması ve Kuzey Kore'nin nükleerden geri adım atmamasıyla ABD-Japonya bağını güçlendirmeye çalışacak.

Trans-Pasifik Ortaklığı ABD ve diğer 10 Pasifik ülkesi arasında müzakere ediliyor. TPP, ülkeler arasındaki vergilerin kaldırılması, patent korumalarının güçlendirilmesi ve hükümet kontratlarına daha fazla erişimi hedefliyor.