Advertisement

Sözlü savunma/Finansbank: Zannedilen kartel Finansbank yönünden yok

Sözlü savunma/Finansbank: Zannedilen kartel Finansbank yönünden yok

Finansbank'tan Gürkaynak, Rekabet Kurulu'nda yapılan sözlü savunmada, "Zannedilen kartel Finansbank yönünden yok ve hiç bir zaman olmadı" dedi

25 Şubat 2013 Pazartesi, 15:04 Güncelleme: 25 Şubat 2013 Pazartesi, 15:19

Finansbank Temsilcisi avukat Gönenç Gürkaynak, Rekabet Kurulu'nda yapılan sözlü savunmada, ''Zannedilen kartel Finansbank yönünden yok ve hiç bir zaman olmadı'' dedi.

Gürkaynak, 12 banka hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurumu'nda düzenlenen sözlü savunma toplantısında, iddialara ilişkin delilleri aşureye benzeterek, ''Karşımızdaki şey daha çok aşureye benziyor. Yarın gazetelerin manşetlerinde 'bankacılar kendilerini aşureyle savundu' gibi şeyler istemeyiz'' diye konuştu.

Delillerin zorlama olduğunu öne süren Gürkaynak, soruşturma raporunda yer verilen ve ihlale işaret ettiği ileri sürülen 28 belgenin yalnızca 3 tanesinin Finansbank ile ilgili olduğunu söyledi. Gürkaynak, delil ve ispat koşulunun yeterince karşılanmadığını öne sürdü.

İspat determinasyonunun hatalı yapıldığını, bu şartlar altında ileri sürülen iddiaların hukuka aykırı olduğunu anlatan Gürkaynak, şöyle konuştu:

''Beheri 3 tane belge olsaydı nasıl bir tespit yapılacaksa Finansbank için o şekilde bir tespit yapılmalıdır. Zira 3 adet belge olmasaydı Finansbank aleyhine hiçbir iddia ileri sürülmeyecekti. Dolayısıyla 28 adet belge sonucu ileri sürülen ihlal evrenine Finansbank sokulamaz.''

Finansbank temsilcisi avukat Gürkaynak, kartel iddiasının da gerçek dışı olduğunu savunarak, ''Zannedilen kartel Finansbank yönünden yok ve hiç bir zaman olmadı'' dedi.

Finansbank'ın pazarda 8. sırada yer aldığına işaret eden Gürkaynak, ''Piyasa büyüme oranlarından daha hızlı büyüyen bir banka neden birlikte hareket etsin'' diye sordu.

-''Burada olmamızın bir bedeli var''-

Gürkaynak, cezaların teklif edildiği gibi geçmesi halinde bundan en fazla Finansbank'ın zarar göreceğini, ceza almasalar bile burada olmalarının bir bedeli olduğunu kaydetti.

İddia konusu kartelin yapısı üzerinde hiçbir değerlendirmede bulunulmadığını savunan Gürkaynak, Finansbank'a ilişkin belgelerin birbirinden kopuk ve konularının ilgisiz olduğunu, her bir belge arasında çok uzun süre bulunduğunu söyledi.

Diğer bankalarla anlaşmanın Finansbank için mantıklı olmadığını ifade eden Gürkaynak, bankanın özellikle büyük ölçekli bankalarla kıyasıya rekabet içerisinde olduğunu anlattı.

Gürkaynak, Finansbank'ın tüm piyasa davranışlarının büyük ölçekli bankalardan pazar payı kapmaya yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

Gürkaynak'ın savunmasının ardından Kurul, saat 15.00'da toplanmak üzere ara verilmesini kararlaştırdı.

AA

Sözlü savunma/Akbank: Orantısız ceza istikrarı bozar

TBB/Aydın: Düzenlemeler bankacılığın yapısını dikkate almalı


BDDK/Öztekin: Bankaların temettüsü sermaye rasyosuna bağlıBU HABERE YORUM YAZ
 
25 Şubat 2013 Pazartesi, 15:26 Misafir tabi canım. yapar mısınız hiç. vatandaş suçlu asıl. onlardan almalı rekabet kurumu cezayı.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.875 0,07
USD/TRY 5,6929 0,15
EUR/TRY 6,4067 0,32
EUR/USD 1,1236 0,10
FAİZ 18,76 0,00
ALTIN/ONS 1.420,52 -0,42
BRENT 63,61 -0,08
© haberturk.com
Yukarı