Advertisement

Çin'in hizmet sektörü Şubat'ta yeni siparişlerin azalmasıyla Eylül'den bu yana en düşük hızında büyüyerek, dünyanın en büyük 2. ekonomisinde toparlanmanın ılımlı hale gelmeye başladığı sinyallerine bir yenisini daha ekledi.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre Çin'in hizmet dışı PMI endeksi Ocak'taki 56.2 puan düzeyinden Şubat'ta 54.5 puana geriledi.

İmalat verilerinin geçtiğimiz hafta birbiri ardında düşmesinin ardından Cumartesi günü açıklanan hizmet büyümesi rakamları Çin'in 7 çeyrek devam eden yavaşlamasından sıçramasının hız kaybettiği endişelerine neden oldu. Çin'in bu hafta yıllık yasama seansına hazırlanan Komünist Parti liderleri uluslararası durum ve zorlu yerel ekonomi şartlarından ötürü ülkenin karşısında duran zorluklara karşı uyardı. Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre liderler reform ve istikrarı koruma görevlerine vurgu yaptı.

Şubat ayının inşaat için zayıf bir dönem olduğuna dikkat çeken Çin Lojistik Federasyonu'nun başkan yardımcısı Cai Jin, ancak önceki 2 aydaki rakamlara bakıldığında, imalat dışı ekonomide bu yıl iyi bir hız yakalandığını ve bu trendin devam etmesini beklediklerini ifade etti.