Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, hizmet ve imalat büyümesinin, Salı günü yıllık seansı açmaya hazırlanan liderlerin önündeki zorluklara dikkat çekerek yavaşlaması üzerine para politikasını sıkılaştırmayı bir süreliğine askıya alabilir.

Çin'de Cumartesi günü açıklanan, perakende, ulaşım ve bankacılık gibi alanları kapsayan  hizmet verileri,  Şubat'ta en düşük hızına işaret etti. Ülkenin 1 Mart'ta açıkladığı rakamlar da imalat büyümesinin soğuduğunu gösterdi.

Pekin hükümetinin tüketici ve varlık enflasyonunu sıçratmasan 13 yılın en düşüğündeki büyümedeki toparlanmayı devam ettirmeye çabalamasıyla, Çin Başbakanı Wen Jiabao Pekin'deki Ulusal Halk Kongresi'nin seansının başlangıcında ekonomi politikalarını ortaya koyacak. Yetkililerin gelir ve tüketimi destekleme vaadlerine rağmen geçtiğimiz hafta açıklanan emlak piyasasındaki kontrolleri sıkılaştırmayı devam ettirme kararı ülkenin sıçramasını zorlaştırabilir.

Son verilerin toparlanmanın, önceki dönemlere kıyasla zayıf olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Nomura Holdings Onc.'in baş Çin ekonomisti Zhang Zhiwei, bunun da hükümetin, büyümeyi desteklemek için parasal sıkılaştırma hamlelerinin zamanını erteleyebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Şanghay Borsası Emlak Endeksi bugün yerel saat ile 9:41 itibariyle yüzde 7.6 gerileyerek 2009'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.2 aşağıda seyrediyor.