Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in emlak piyasasını soğutmak için mortgage kurallarını sıkılaştırmasının ardından Asya Borsaları 2. gününde de düştü. Tokyo Borsası kazançlarını azalttı.

Devlet kontrolündeki China Resources Land Ltd. yüzde 8.4 düşüşle, Çinli gayrimenkûl şirketleri arasındaki kayıpları devam ettirdi. Kumarhane operatörü Sands China Ltd., Las Vegas Sands Corp.'un şirketin ABD Yabancı Yolsuzluk Yasası'nı ihlal etmiş olabileceğini söylemesinin ardından yüzde 1.5 deper kaybetti. Japonya'nın en büyük imar şirketi Mitsubishi Estate Co., Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın deflasyonu sonlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağını söylemesi sonrasında yüzde 3.6 primlendi.

MSCI  Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 134.03 puana geriledi. Endeks merkez bankalarının parasal genişleme programlarını devam ettirmesi ve ABD ekonomisinden gelen toparlanma sinyallerinin etkisiyle 4 ay üst üste yükselerek, Eylül 2009'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. Çin, ikinci konut mortgagelarında daha yüksek peşinat ödemeleri ve faiz çağrısında bulundu.

Gevşek para politikasından normale geçişin piyasaların ilgilenmesini gerektirecek önemli konulardan biri olduğunu belirten StateStreet Global Advisors'ın kıdemli yönetici direktörü Daniel Farley, bunun büyük bir risk olduğunu, merkez bankalarının zamanlamasının iyi olmadığını söyledi.

Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.9 ve Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3 geriledi.