Advertisement

İtalya'daki seçimlerin Avrupa'daki borç krizinin derinleştiği endişelerine neden olarak, güvenli varlık taleplerini tırmandırması üzerine yen, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında güçlendi.

Asya Borsalarının bu hafta çıklanacak olan ve Avrupa ekonomisinin daraldığına işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde düşmesiyle Japon yeni, euro karşısonda değer kazandı. Yen, Japonya Merkez Bankası başkan adayınını deflasyonu sonlandırmak için daha fazla parasal genişleme vaadinde bulunmasına rağmen yükseldi. İtalya'nın yeniden seçime gitme ihtimalinin artmasıyla euro, dolar karşısında son 3 ayın en düşük düzeyine yaklaştı. Avustralya doları, ülkedeki inşaat izinlerinin azalması sonrasında 5 ayın en düşüğüne geriledi.

Risksiz ortam ve Avrupa'daki belirsizliklerin piyasayı aşağı çektiğini, bunun da yen taleplerini artırdığını söyleyen OzForex Ltd.'ın baş Döviz ve ödeme stratejisti Jim Vrondas, traderların yenin düşüşüne yönelik poziyonlarından çıkmak zorunda kaldığını belirtti ve yatırımcılar bu pozisyonlarını dengeleyinceye kadar yendeki yükselişin devam edeceğini öngördü.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 93.47 düzeyine çıktı. Japon yeni, son 4 seansındaki yüzde 1.9'luk kaybından ralli yaptı. Yen, euro karşısında da yüzde 0.1 değerlenerek 121.72'ye yükseldi. Euro, dolar karşısında geçtiğimiz hafta 1.2967 seviyesinden kaydettiği 11 Aralık'tan bu yana en düşüğünden çok büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.3025'ten işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 düştü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Euro Bölgesi'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının dördüncü çeyrekte yüzde 0.6 daraldığını tahmin ediyor.