Advertisement

(16:20'de güncellendi)

West Texas Intermediate (WTI) petrolü, para yöneticileri tarafından fiyatların artacağına dair beklentilerin kesilmesi üzerine bu sene sürekli üzerinde seyrettiği 90 dolara yakın bir seviyeden işlem gördü.

1 Mart'ta son 10 haftanın en zayıf seviyesine gerileyeren vadeliler, New York işlemlerinde bugün çok fazla değişiklik göstermedi. Commodity Futures Trading Commission tarafından yayımlanan haftalık verilere göre WTI'daki net uzun pozisyonlar yüzde 16 düştü. Öte yandan bugün Çin'den açıklanan bir dataya göre hizmet sektörü Şubat ayında son 5 ayın en yavaş ilerlemesini gerçekleştirdi.

Londra'da bulunan Jefferies Bache Ltd. kıdemli brokerı Christopher Bellew, "Petrol bir süre daha baskı altında kalmaya devam edecek. Geçtiğimiz ay fiyatların güçlü olduğu dönemde taze bir spekülatif alım akını yaşanmıştı ve şimdi de tam tersi oluyor" yorumunu yaptı.

Nisan vadeli WTI petrolünün varil fiyatı Londra saatiyle 13:13'te 90.80 dolar olurken, gün içerisinde 59 cente varan düşüşlerle 90.09 dolara kadar geriledi. Fiyatlar geçtiğimiz hafta 2. haftalık düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 2.6 gerilerken, 2013 genelinde yüzde 1.1 aşağıda seyrediyor. WTI en son 31 Aralık'ta 90 dolardan işlem gördü.

Nisan vadeli Brent petrolün varili ise 27 cent değer kazandı ve Londra merkezli ICE Futures Europe'da 110.67 dolardan işlem gördü. WTI'da işlem hacmi bu raporu yazıldığı sırada 100 günlük ortalamanın yüzde 16 altında gerçekleşirken, Brent için işlem hacmi bu ortalamanın yüzde 36 üzerinde oldu.  
(16:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2013 Pazartesi, 10:49 Misafir petrol 100 dolarlar sınırından 90 dolarlar seviyesine düştü ama bizim dağıtım şirketlerinden indirim için tık yok,petorl yükselirken anında fiyatı artıranlarda düşerken nedense aynı duyarlılık yok.