Advertisement

ABD'deki hisse senetlerindeki boğa piyasasının 5. yaşına girmesiyle yatırımcılar, hisselerin düşeceği tahminlerini 2007'den bu yana en düşük düzeyine indirdi.

Standard&Poor's Bileşik 1,500 Endeksi'ndeki açığa satışlar Şubat'ta yüzde 5.6'ya gerileyerek kredi krizindeki yüzde 12 seviyesinin altına gerileyerek, Bespoke Investment Group ve Bloomberg'in 6 yıldır topladığı verilerin en düşüğüne işaret etti. Açığa satılan hisse miktarı bu seviyeleri en son gördüğünde, endeks sonraki 3 ayda yüzde 3.3 düşmüştü.

Boğalar, piyasadaki ayıların kapitülasyonlarının rallinin devam ettiğini gösterdiğini ve Ocak'ta yatırım fonlarına 37.9 milyar dolarlık giriş olmasının ardından hisselere akan paranın artacağını söylüyor. Diğer yandan bu durum boğa piyasasındaki ihtiyatlılığın geleneksek sinyali olan talep kaynağının azaldığı anlamına da geliyor. Ford Motor Co. ve Cabot Oil&Gas Corp.'un yüzde 1'inin altında sayıda hissesi, fiyatların düşeceği beklentisiyle kazanç sağlamayı uman spekülatörler tarafından alınıp, açığa satıldı.

Kısa vadeli faizlere bakıldığında, düşük gibi göründüğünü, bunun da insanların piyasa beklentilerinin çok yüksek olduğuna işaret ettiğini anlatan Platinum Partners'ın başkanı Uri Landesman, "Bu olduğunda, bu bir ayı piyasası sinyalidir, çünkü eğer fikirler değişirse daha fazla yükselme imkanı yok, düşüş imkanı var" dedi.

Hisseler geçtiğimiz hafta değerlendi. Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek 1,518.20 puana çıktı ve 2013'teki kazançlarını yüzde 6.5'e çıkardı. Endeks 12 yılın en düşüğünü kaydettiği Mart 2009'daki 676.53 puan seviyesinin yüzde 124 üzerinde seyrediyor.