Advertisement

Norveç hükümetinin büyük çoğunluğuna sahip olduğu Statoil, doğalgazda siyasi risklerin olduğuna dair uyardı. Avrupa'nın en büyük 2. doğalgaz tedarikçisi, bölgedeki enerji üretim sektöründe doğalgazın üstlendiği role dair siyasi belirsizliğin, yeni üretime yönelik gelecekteki yatırımlar için risk oluşturduğunu söyledi.

Son yıllarda Avrupa'daki doğalgaz satışlarını artıran Statoil, geçmişte batı Avrupa'ya verdiği gaz borularını kapamış olan Rus devi Gazprom'un pazar payından çalmaya başladı.

Ancak şirketin başkan yardımcısı Rune Bjørnson, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamasında, doğalgazda devam eden siyasi belirsizliğin, üreticilerin istekliliğini olumsuz etkileyeceğini, bunun da yeni gaz arzı yatırımlarını azaltacağını belirtti.

Bjørnson'ın açıklamaları, enerji sektörünün, Avrupa'daki politika belirsizliğine ilişkin artan endişelerine dikkat çekti. Emisyon indirimi stratejilerinin, enerji üretiminde çevreyi daha fazla kirleten kömürden uzaklaştırmasıyla doğalgaz bazı Avrupa Birliği ülkeleri için daha da önemli bir konuma geliyor. Ancak AB'nin toplam gaz talebinin üçte birini karşılayan enerji şirketleri, hükümetlerden sektör için net politikalar çıkıncaya kadar yeni fabrika inşa etmeyi reddediyor.

Almanya'nın en büyük kamu hizmeti şirketi Eon, gaz yakıtlı istasyonlardan vazgeçmeyi düşündüklerini, Centrica da İngiltere'de en azından 4 sene yeni doğalgaz fabrikası açmayacağını söyledi.