Advertisement

Sabah saatlerinde, Çin konut sektörüne yönelik sıkılaştırıcı önlemler, Şanghay hisse senedi piyasalarına % 3 değer kaybı olarak yansıdı. Geçtiğimiz haftayı tarihi zirvelerinden kapatan ABD hisse senedi piyasalarında ise vadeli işlemlerde kar satışları hâkim. Yurtdışı cephesinde İtalya seçim sonrası atmosfer ve Çin kaynaklı haber akışı ön planda. Avrupa’da ayrıca Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının Güney Kıbrıs yardım planı takip edilecek.

Yurtiçinde ise Şubat ayı enflasyon verisi gündemdeydi. Şubat ayı enflasyonu beklentilerin altında, % 0,3 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon rakamı ise % 7,3 seviyesinden % 7’ye geriledi. ÜFE ise aylık bazda % 0.13 düşerken yıllık rakam % 1,8 oldu. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda % 5,7’den % 5,8’e yükseldi. Şubat ayında en yüksek sıçrama % 1,6 ile ulaştırma kalemine gerçekleşirken, gıda fiyat artışı % 0,9 ile sınırlı kaldı.

İMKB 100 ilk seans kapanışında 80 binin üzerinde

Haftanın başlangıcında endeks, yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışarak, 79,859 puandan başladı. İlk seansta işlem hacmi 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, endeks 80,199’dan kapattı. Hisse tarafında bugün ayrıca, İngiliz Yüksek mahkemesi (Privy Council) in Çukurova Grubu’nun şirket hisselerini geri alma koşullarını açıklaması bekleniyor.
 
Endeks güne alıcılı başladı

Yurtdışı piyasalardaki gelişmeler ve Merkez Bankası faiz kararı sonrasında İMKB bu sabaha yükselişle 78,533 puandan başladı. İMKB Kimya ve Telekom endeksleri dışındaki endeksler sabah saatlerinde primli seyrediyor. Avrupa Borsalarında ise karışık seyir hâkim. Türk Ekonomi Bankası 14.04.2014 vadeli tahvil ihracında % 6.82 bileşik faizle 99,7 milyon TL borçlanma gerçekleştirdi.

Euro/Dolar 1.30’un altına sarktı

TL’nin döviz sepeti karşı değer kazanmasına rağmen, düşen parite nedeniyle Dolar/TL yeniden 1.80’nin üzerinde. Sepet kurda ise 2,0748’deyiz. Geçtiğimiz hafta 1,3320’li seviyeleri deneyen Euro/Dolar paritesi, 1.30 seviyesinin hemen altında 1,2996’dan işlem görüyordu.


BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net