Advertisement

ABD 10 yıllık hazine tahvil faizleri İtalya'nın yeni bir seçime doğru ilerlemesiyle güvenli varlıklara olan talebin artmasının ardından 5 yılın en zayıf seviyesine dokundu.

10 yıllık tahviller Çin hizmet sektörünün yavaşladığını gösteren verilerin ardından ise çok değişmezken, Asya ve Avrupa hisseleri düşüş yaşadı. Euro Bölgesi hazine bakanları bugün Brüksel'de buluşurken, aralarında Kıbrıs'a yönelik bir kurtarma paketi de olmak üzere bölge ekonomisine yönelik tartışmalarda bulunmayı planlıyor. İtalya'da Demokrat Parti'ye yakın isimlerden Stefano Fassina, yeni seçim yasalarının geçirilmesinin ardından İtalya'nın tekrar bir seçime gidebileceğini dile getirdi.

Brüksel'de bulunan KBC Bank NV araştırma direktörü Piet Lammens, "İtalya seçimleri gibi bazı bilinmezlikler var. Bu, tahvillerin genel olarak iyi performans gösterdiği bir durum. Kısa vadede tahviller konusunda alım eğilimliyiz çünkü 10 yıllık tahvil faizlerine baktığınız zaman düşmesi için hâlâ alan var" yorumunda bulundu.

10 yıllık ABD tahvil faizleri New York saatiyle 07:47'de 1 baz puandan daha az yükselerek yüzde 1.85 oldu. Tahvil faizleri gün içerisinde yüzde 1.83'e kadar gerileyerek 24 Ocak'tan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Faiz oranları geçtiğimiz hafta 12 baz puan birden düşerek 31 Ağustos'tan bu yana en büyük düşüş periyodunu yaşadı. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahvillerin fiyatı ise 2/32 düşerek 101 11/32 oldu.

Lammens'in açıklamalarına göre 10 yıllık tahvil faiz oranları önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde yüzde 1.80 olabilir. Oranların en son o seviyeyi gördüğü zaman 2 Ocak olarak kayıtlara geçmişti.