Advertisement

Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, yaptığı bir açıklamada Federal Reserve tarafından aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarına devam edilmesi gerektiğini söyleyerek, daha önce benzeri görülmemiş bu programın riskleri ve maliyetlerinin de takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yellen bugün Washington'da gerçekleştirdiği bir konuşmada "Fed'in varlık alımlarının potansiyel maliyetlerine bakıldığında, zamanla yakından takip edilmesi gerekecek olan bazıları kesinlikle var. Bu noktada alım programımızı kesintiye uğratabilecek bir şey henüz görmüyorum" yorumunda bulundu.

Bankanın 2 numaralı yetkilisi Yellen'in bu açıklamaları, Başkan Ben S. Bernanke'nin geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada Fed'in daha önce bir örneği olmayan bu varlık alım programının faydalarının, maliyetlerinden daha fazla olduğu açıklamalarıyla hemen hemen paralellik gösterdi.

Yellen konuşmasında "Risk dengelerini, daha güçlü bir ekonomik toparlanma ve daha hızlı istihdam büyümesi için hâlâ yüksek derecede genişlemeci parasal politika gerektiriyor diye görüyorum" dedi.

Fed yöneticisi Jeremy Stein ise geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmasında bazı kredi piyasalarının aşırı ısınma sinyalleri verdiğine dikkat çekmişti. Kansas City Fed Başkanı Esther George, bazı çiftlik alanlarının "tarihi yüksek fiyatlara" çıktığını söyledi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mart 2013 Salı, 19:58 Misafir helal sana yellen
04 Mart 2013 Pazartesi, 16:43 Misafir bütün piyasalar spekülasyona açık hale geldi.
04 Mart 2013 Pazartesi, 16:18 Misafir fed varlık alımına devam edecekse altın daha ne bekliyor yükselmek için?