Advertisement

Avrupalı liderler, İtalya'nın yeni seçimlere doğru ilerlediği şu günlerde Euro üyelerinin borç krizini bitirmek adına kesintileri devam etmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

17 üyeli Euro Bölgesi'nin maliye bakanları bugün Brüksel'de bir araya gelirken, görüşülmesi planlanan konular içerisinde Güney Kıbrıs'a yönelik bir kurtarma paketi de yer alıyor. Pier Luigi Bersani'nin Demokratik Parti'sine yakın bir isim bugün Roma'da bir başka seçim ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtirken, Beppe Grillo hareketinin üyeleri kördüğümü çözebilmek adına güvenoyunda parlamentoyu terk etme ihtimalini göz önünde bulundurduklarını açıkladılar.

Alman Şansölye Angela Merkel son zamanlarda yaptığı bir açıklamada "İtalyan seçimlerinden sonra şimdi Avrupa'da ya kemer sıkma programı ya da büyümenin seçilmesi gerektiği gibi görünüyor ama bu tamamen yanlış bir bakış açısı" ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği Parasal ve Ekonomik İşler Komisyoneri Olli Rehn de bu görüşlere katılarak bölgenin bütçe disiplinini elden bırakma gibi bir lüksü olamayacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerin belirsizlikle sonuçlanmasının ardından İtalyan siyasi istikrarsızlığı bölgede borç krizinin tekrar alevlenebileceği tehditini ortaya koyuyor.