Advertisement

İtalya seçimlerinde sürpriz bir şekilde tasarı bloke etmeye yetecek kadar senatör seçtiren eski komedyen Beppe Grillo ve Five Star Movement hareketi, siyasi bir rakibin hükümeti kurmasına imkan verebilmek için güvenoyu oylamasına katılmama kararı alabilir.

Grillo'nun partisinden iki yetkili herhangi bir hükümetin lehine oy kullanmayacaklarını belirterek, bazı politikalarda anlaşma olursa oylama katılmayarak bir hükümet kurulmasını sağlayabileceklerini belirttiler.

Geçtiğimiz hafta sona eren seçimlerin kördüğümle sonuçlanmasının ardından İtalyan liderler hükümet ihtimallerine bakarken, Pier Luigi Bersani ve partisi Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahipken, Senato'da yeteri kadar söz sahibi olabilmek için Grillo'nun 5 Star Movement'ından destek arıyor. Bu durum ise Bersani gibi siyasetçileri ve eskimiş siyasi kurumları kaldırmak iddiasıyla seçim kampanyasını yürüten Grillo'yu ve destekçileri için bir ikilem yaratıyor.

Roma'da bulunan American University siyasal bilimler profesörü James Walston, "Benim tahminim şöyle ki kendisi [Grillo] ve hem parlamentoda hem de parlamento dışındaki insanları Grillo'yu bir uzlaşmaya yaklaştıracaklardır. Öyle bir şekilde döndermeleri gerekiyorki bunu, bir uzlaşma gibi görünmesi gerekiyor çünkü hem Grillo hem de destekçileri bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyorlar" ifadelerini kullandı.

Grillo ve destekçilerinin parlamentoyu oylama sırasında terk etmesi, çoğunluğun sağlanması için barajı azaltarak yeni hükümet kurulmasını biraz daha kolaylaştıracak.