Advertisement

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Japonya Merkez Bankası başkan yardımcısı adaylarından Kikuo Iwata, yüzde 2 enflasyona ulaşılması için bankanın daha uzun vadeli tahvil alması gerektiğini söyledi.

Merkez bankasının yüzde 2 enflasyona hızlı bir şekilde ulaşma sorumluluğu olduğunun altını çizen Iwata, Parlamento seansında yaptığı konuşmasında BOJ'un an itibariyle yalnızca 3 yıla kadar vadesi olan tahvilloeri satın aldığını, ancak bankanın 5 ve daha fazla yıl vadeli tahvil almasının gerektiğini savundu.

Yatırımcılar, yeni liderlerin başkanlığında Japonya Merkez Bankası'nın 15 yıldır devam eden deflasyonu sonlandırmak için ne kadar agresif önlemler alabileceğine ilişkin sinyaller bulmaya çalışıyor. Abe'nin BOJ Başkanı Adayı Haruhiko Kuroda da dün merkez bankasının daha uzun vadeli tahvil alımı yapmasının gerektiğini ve 2014'te başlatılması öngörülen ucu açık tahcil alımlarının daha erken bir tarihe çekilebileceğini söylemişti.

Japon hisseleri bugün beklentilerin yükselmesiyle 4. kez yükselerek Nikkei 225 Endeksi'ni 2008'den bu yana en yüksek kapanışına taşıyor. Yen, Tokyo saati ile 11:43 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 93.35'ten işlem gördü. Japonya'nın 10 yıllık hükümet tahvillerinin getirisi onyılın en düşüğüne geriledi.

Nomura Holdings Inc. ve Mizuho Securities Co., BOJ'un yeni yönetimi başkanlığında yapılacak olan 3-4 Nisan tarihli ilk toplantıdan itibaren parasal genişleme önlemlerinin artırılması ihtimali olduğunu öngörüyor.

Tokyo'daki Gakushin Üniversitesi'nin profesörlerinden Iwata bugün yabancı tahvil alımlarının şu an için gerekli olmadığını, ancak bunun politika seçeneği olarak masada tutulmasının gerektiğini söyledi.