Advertisement

Dünya ekonomisindeki istikrarın artması ve Avustralya ekonomisini destekleyen emtia fiyatlarının toparlanmasıyla Avustralya Merkez Bankası politika faizini son 50 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3'te bıraktı.

RBA Başkanı Glenn Stevens, politika faizi olan gecelik nakit hedef oranını yüzde 3'te tuttu. Bankanın faiz kararı Bloomberg anketine katılan 29 ekonomistin 27'since öngörülmüştü.

Kaynak yatırımlarının hızını düşürmesiyle inşaat gibi diğer sektörleri desteklemek üzere harekete geçen Avustralya Merkez Bankası, Mayıs-Aralık döneminde toplamda yüzde 1.25 oranında faiz indirimine gitti. Temel ihracat maddelerinin fiyatlarının, Çin'in altyapı harcamalarını artırması ve konut fiyatlarında istikrarın sağlanmasının ardından toparlanması, bankanın bu ay da faizleri aynı seviyede tutması kararında etkili oldu.

RBA'in nakit oranı tarihi düşüklerden yakın zamanda değiştirmek için aceleci olmadığını belirten Citigroup Inc.'in kıdemli ekonomistlerinden Paul Brennan, Çin'den gelen verilerin ılımlı sıçramaya işaret ettiğini, Avustralya'da da konut fiyatlarında da ufak kazançların olduğunu, hisselerin Tüketici Güvenini desteklediğini ve finansal şartlarda iyileşme gözlendiğini söyledi.