Advertisement

Avrupalı maliye bakanları, kemer sıkma karşıtlılığının İtalya'da siyasi belirsizliğe neden olmasıyla ve Avrupa piyasalarındaki istikrarı tehdit etmesiyle daha gevşek bütçe politikaları için yolu açtı.

İtalya'daki siyasi çıkmaz, Franasa'nın daha fazla bütçe kesintisi yapmayı reddetmesi ve güney Avrupa'da sosyal refah sisteminin daraltılmasına karşı eylemler, Almanya'nın borç kriziyle mücadele yöntemine karşı isyanları artırdı.

Brüksel'deki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından muhabirlerin sorularını yanıtlayan Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn, ekonomik kısıntıların bazı vakalarda, bütçe açığı hedef ve tarihlerinin yeniden gözden geçirilmesini gerektirebileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz ay Euro Bölgesi'nin 2013'te yüzde 0.3 daralacağı tahmininde bulunarak, 1999'da Euro'nun kurulmasından bu yana ilk kez 2 yıl üst üste küçülmenin sinyalini verdi. Euro Bölgesi'nin tahminleri, Almanya, Finlandiya, Belçika ve Lüksemburg büyürken, İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz'deki daralmasıyla derinleşen Avrupa'daki Kuzey-Güney ayrımını gölgeledi.

Komisyon, ekonomisinin 2012'de duraklamasının ardından Fransa'nın yüzde 0.1 büyüyebilmek için orta sınıfı
baskıladığını söylemişti. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, daha derin bütçe kesintilerinin yapılamayacağını savundu.