Advertisement

Yendeki güçlenme ile ABD ve Japonya merkez bankalarının büyümeyi destekleyici teşvik önlemlerini devam ettireceği spekülasyonu arasında kalan Topix Endeksi kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Nippon Paper Group Inc.'in fiyatları artıracağını söylemesinin ardından kağıt üreticileri Topix Endeksi'nde yer alan 33 sektör arasındaki düşüşe öncülük etti. Asya'nın en büyük giyim şirketi Fast Retailing Co., Japonya'daki Uniqlo outletlerindeki aynı mağaza satışlarının artmasıyla yüzde 5.7 değerlendi. Parça üreticisi Taiyo Yuden Co., Jefferies'in şirketin hisselerinde alım tavsiye etmesi üzerine Nikkei 225 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.8 yükselmesinin ardından yüzde 0.3 kayıpla 989.12 puana geriledi. Nikkei 225 Endeksi ise sabahki yüzde 1.1'i bulan kazançlarını azaltarak yüzde 0.3'e indirdi ve 11,688.22 puandan işlem gördü.

Topix Endeksi 14 Kasım'dan bu yana yeni hükümetin deflasyonla mücadele için daha cesur hamlelerde bulunacağı iyimserliğiyle yüzde 37 tırmandı. Endeks defter değerinin 1.2 katından işlem görürken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.1 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 1.5 katında seyrediyor.