Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisinin daraldığını göstermesi beklenen büyüme verisinin öncesinde, İtalya'nın adım adım yeniden seçime gitmeye yaklaşması üzerine euro, yen karşısında satış gördü.

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı adaylarından Kikuo Iwata'nın piyasayı daha fazla teşviğin "çok yakında" olduğuna ikna edememesi üzerine yen, rakipleri karşısında güçlendi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin 7 Mart'ta toplanmasının öncesinde euro, dolar karşısında 3 ayın en düşüğüne yalnızca 0.5 uzakta seyretti. Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının faiz indiriminden kaçınmasının ardından 4 gündür ilk kez primlendi.

İtalya'daki durumun yakın zamanda hallolmayacağını, bu nedenle eurodaki zayıflığın devam edeceğini söyleyen FX Prime Corp.'un Tokyo'daki kıdemli direktörü Marito Ueda, AMB'nin ileriye dönük faiz indirimlerini değerlendireceğini, ancak bu haftaki toplantıda, euroda alım katalizi oluşturacak herhangi bir gelişmenin olmayacağını öngördü.

Euro, yen karşısında Londra saati ile 6:40'ta yüzde 0.5 değer kaybederek 121.19 seviyesine geriledi. Euro, dolar karşısında 1 Mart'ta 1.2967 düzeyinden 11 Aralık'tan bu yana en düşüğünü test etmesinden bu yana büyük bir değişiklik göstermedi ve 1.3033'ten işlem gördü. Yen, dolar karşısında yüzde 0.5 güçlenerek 92.99'a tırmandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, yarın açıklanacak olan Euro Bölgesi'nin dördüncü çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla verisinin yüzde 0.6 daralma göstereceği yönünde.

İtalya, Almanya ve Fransa bugün aylık satın alma yöneticileri imalat verilerini açıklayacak.