Advertisement

(15:16'da yenilendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'in mali harcamaları artıracağına dair vaatte bulunması ve yatırımcıların ihracatta ABD parasal teşviğinden bir destek bulunacağı söylentileriyle 11 haftanın en düşük seviyesinden ralliye geçti, para birimleri değer kazandı.

Gelirinin yüzde 62'sini 2011 yılında Güney Kore dışından elde eden Samsung Electronics Co., Seoul işlemlerinde 1 haftanın zirvesine yükseldi. Aralarında China Minsheng Banking Corp.'un da bulunduğu Çin bankaları CSI 300 Endeksi'nde yükselişe öncülük ettiler. Afrika'nın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal South Africa Ltd. sanayi metallerinin yükselmesiyle 2 haftanın zirvesine doğru ilerledi. Dünyanın en büyük nikel üreticisi OAO GMK Norilsk Nickel, 3 günlük düşüşüne ara verdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 11:35'te yüzde 0.6 tırmandı ve 1,047.54 puana çıktı. Endeks dün yüzde 1.1 gerileyerek 17 Aralık'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Çin Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada mali harcamaları bu yıl yüzde 10 oranında artırmayı planladıkları açıklaması yapılırken, Wen Jiabao ekonomik büyüme hedefini 2012 yılı hedefinden değiştirmeyerek yüzde 7.5 olarak belirledi. Fed yardımcı başkanı Janet Yellen dün yaptığı bir açıklamada merkez bankasının aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Londra'da bulunan Amiya Capital LLP gelişen piyasa stratejisti Michael Wang, "Yellen'in dün yaptığı konuşma bugün gelişen piyasa hisselerini destekliyor. Teşvik, oranları düşük tutuyor ve yatırımcıları risk almaya yönlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Güney Afrika'nın gösterge hisse endeksi madencilerin öncülüğünde yüzde 1.1 yükseldi. ArcellorMittal yüzde 3.4 artarken, dünyanın en büyük ikinci platin üreticisi Impala Platinum Holdings Ltd. yüzde 2 ilerledi.

(15:16'da yenilendi)