Advertisement

(18:00'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, dünya genelinde merkez bankalarının ekonomik toparlanmaya destek sağlamak için teşviklere devam edeceği beklentisi ile değer kazandı ve bunun sonucu, gösterge endeks Stoxx Europe 600 son 4.5 yılın zirvesine ulaştı.

Standard Chartered Plc, 10'ncu yıl üst üste rekor kar açıklamasının ardından son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Serco Group Plc, temettüsünü yüzde 20 artırması sonrası dokuz yılı aşkın sürenin en keskin yükselişini gerçekleştirdi. Ophir Energy Plc hisse satışına gideceğini duyurmasının ardından yüzde 11 yükseldi. Telenet Group Holding NV yüzde 2.5 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 yükselerek Londra saati ile 14:34'te 293.26 puana çıktı ve 12 Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın euroyu korumaya yönelik taahhüdü ve ABD'li kanun koyucuların bütçe konusunda uzlaşmaya varmalarının desteği ile, Şubat ayını da kazançla geçerek dokuz ay üst üste yükseliş gösterdi. Bu, Temmuz 1997'den bu yana en uzun süreli aylık yükseliş serisini işaret ediyor.

Cenevre'de Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "İki günlük gecikmenin ardından, Avrupa hisse senetleri ve özellikle çevrimsel sektörler, bugün kutlama yapıyor," dedi ve "Öte yandan, Fed, ekonomiye desteğinin süreceğine ilişkin perspektifini teyit ederken, diğer taraftan, Çin'de büyüme güçlü kalmayı sürdürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

(18:00'de güncellendi)