Advertisement

George Soros ile birlikte 1970'lerde Quantum Fonu'nu kuran ünlü yatırımcı Jim Rogers, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ekonomiyi destekleyeceği gerekçesiyle elindeki Japon hisselerini artırdığını ve daha da almayı planladığını söyledi.

"Japonya dünyada hisselerini satın aldığım birkaç yerden biri" diyen Rogers, Tokyo'daki Daiwa Securities Group Inc.'in hisse konferansında yaptığı konuşmasında, bu hisseleri satma niyetinde olmadığını ve alabildiğince de artırmayı planladığını söyledi. Rogers, Abe'nin piyasa için bir kataliz olduğunu ve bunun önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Japonya'nın en kapsamlı hisse göstergesi Topix Endeksi, 14 Kasım'da genel seçim çağrısının yapılmasından bu yana, yeni hükümetin deflasyonu aşmak için agresif para politikası uygulayacağı iyimserliğiyle yüzde 37 tırmandı. Yen bu sürede yüzde 16 zayıflayarak, Toyota Motor Corp. ve Canon Inc. gibi ihracatçıların kazanç görünümünü destekledi.

Rogers, aracı kurumların yanısıra zayıf yenden ötürü yurtdışında daha rekabetçi hâle geleceklerini düşündüğünden Japon traktör üreticilerinin hisselerine sahip olduğunu açıkladı.

ünlü yatırımcı iyimserliğine bir başka gerekçe olarak da 108 trilyon yeni yöneten Hükümet Emeklilik Yatırım Fonu'daki tahvillerin hisselere kayma ihtimalini gösterdi. Rogers, merkez bankasının varlık alımlarını devam ettireceğini söylemesinden ötürü Japon hükümet tahvillerinde açığa satış niyetinde olmadığını belirtti.

Rogers daha önce hisse senedi piyasasının düşeceğini öngörerek, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin Mart 2009'dan bu yana iki katına çıktığı rallinin büyük kısmını kaçırmıştı.