Advertisement

Brüksel'deki Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısında konuşan Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn, Euro bakanlarının önümüzdeki ay İrlanda ve Portekiz'e kurtarma kredilerini geri ödemeleri için daha fazla zaman tanıyabileceğini belirtti.

Rehn, "Umarım bu çalışmayı tamamlayabilir ve bakanlar Nisan'da Dublin'de buluştuğunda güçlü bir güven mesajı verebiliriz" dedi.

AB, dış yardım programlarından çıkışı kolaştırmak için iki ülkenin kurtarma kredilerinin geri ödeme şartlarını gevşetebilir. Avrupa Birliği'nin 27 maliye bakanı bugün Belçika'nın başkentinde, Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısının bir gün sonrasında İrlanda ve Portekiz'i görüşecek.

Bakanlarının onay vermesinin ardından Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan troyka heyeti, İrlanda ve Portekiz'in fonlama için yeniden piyasaya girişine yardımcı olabileceği seçenekler üzerinde çalışacak. İki ülke iki farklı programdan kredi aldı: AB genelindeki Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSM) ve Euro Bölgesi'nin geçici kurtarma fonu, Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF).

Rehn, yeniden dayanıklı bir piyasa giriş yolunu düzgünce açmak için troykanın EFSF ve EFSM kredilerinin, uygun ve inanılır şekilde uzatılması üzerine çalışacağını belirtti.