Advertisement

Japonya Merkez Bankası başkan adayı Haruhiko Kuroda'nın dün, deflasyonu sonlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağını kaydetmesi, Japonya'da tahvil yatırımcıları için, daha uzun vadelerin daha iyi olduğu anlamına geliyor.

Beş yıl vadeli Japonya tahvillerinin faizi dün, Kuroda'nın uzun vadeli tahvil alımı yapacağı yönünde işaret vermesinin ardından yüzde 0.095 ile rekor seviyeye düştü. 10 yıl vadeli tahvillerin faizi bugün yüzde 0.585 ile Haziran 2003'ten bu yana en düşük seviyesini görürken, aynı vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.88 seviyesinde seyrediyor. 30 yıl vadeli tahvillerin faizi dün dokuz baz puan düştükten sonra, bugün yüzde 1.625'e kadar geriledi ve Ağustos 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Kuroda'nın parlamentoda yaptığı konuşmaya tepki olarak tahvillerde görülen ralli, Japonya Merkez Bankası'nın yeni liderinden beklentilere yönelik en güçlü piyasa işaretiydi. Beş yıllık tahvillerin faizi, bankaların birbirlerine verdiklerin gecelik fonlara uyguladıkları faizin yalnızca 1 az puan üzerindeydi ve bu durum, merkez bankasının kısa vadeli borçlanma faizlerini düşürmek için sınırlı bir potansiyeli olduğunun altını çiziyor.

Tokyo'da, devlet tahvilleri alım yetkisine sahip 24 piyasa yapıcıdan biri olan Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co. kıdemli sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Naomi Muguruma, "Japonya Merkez Bankası'nın uzun vadeli tahvil alması artık neredeyse kesin gibi ve alımların 10 yıl vadelilere kadar olmasını bekliyoruz," dedi ve "Kuroda'nın yorumlarının ardından, yatırımcılar düşüşlerde alım yapma umutlarını bir kenara bıraktı ve piyasaya girdi," şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli tahvillerin faizi bugün, Asya hisse senetlerindeki yükseliş ve borçlanma ihalesine gelen talebin düşmesinin ardından, son 10 yılın en düşük seviyesi yakınlarından yükseldi. Gösterge faiz dört baz puan ya da 0.04 yüzde puanı yükselerek yüzde 0.645'e çıktı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu.