Advertisement

ABD'de otomatik bütçe kesintileri devreye girerken, Amerikalılar bankalardan daha kolay borç almaya başlayarak, tüketici harcamalarını, şirket yatırımlarını ve istihdamlı destekliyor.

Fed'in verileri, ekonomik görünüme duyulan güvenin artmasıyla bankaların daha fazla kredi vermeye, müşterilerin de daha fazla kredi almaya istekli olduğunu gösteriyor. Krediyi istihdam hesaplama modelinin hesaplamasında kullanan UBS Securities LLC'nin ekonomistleri, istihdamın 2013'te aylık 200 bin ortalamasını tutturacağını tahmin ediyor.

Kredi standartlarındaki gevşemenin devam ettiğini ve en önemlisi taleplerin arttığını söyleyen UBS'in ekonomistlerinden Sam Coffin, "Bu hem büyüme hem de istihdam için iyi" dedi.

Düşük maliyetli finansmana erişimin kolaylaşmasının, otomobil ve konut satışlarındaki kazançları devam ettirerek, imalat ve inşaattaki istihdamı destekleyeceği düşünülüyor. Bu aynı zamanda girişimcilerin yeni şubeler açma ve orada personel alımı yapacakları anlamına da geliyor ve 1 Mart'ta devreye giren otomatik savunma ve yerel program harcamalarındaki kesintilerin ardından ekonomide bir nevi tampon görevi görüyor.