Advertisement

Asya Pasifik ülkesi Avustralya 2012'de kaynak yatırımları ve ihracatın, imalat ve inşaattaki durulmaya baskın gelmesi üzerine 2012'de son 5 yılın en hızlı büyümesine işaret etti.

Ülkenin resmi istatistik verilerine göre gayrisafi yurtiçi hasıla 2012'de yüzde 3.6 ile 2007'deki yüzde 4.7 oranından bu yana en hızlı büyümesini kaydetti. Avustralya ekonomisi dördüncü çeyrekte, bir önceki çeyrekten yüzde 0.6 büyüme gösterdi.

İhracattaki güçlenmenin Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens'ın dünkü faizleri aynı bırakma kararını haklı çıkarması üzerine ülke hisseleri ve para birimi değerlendi. Politika yapıcılar kuzey ve batıdaki maden sektörü tırmanırken, güney ve doğudaki inşaat ve imalatçıların zor durumda olmasından ötürü ekonomiyi desteklemek için Aralık'a kadar geçen 14 aylık dönemde toplamda yüzde 1.75 oranında faiz indirimi yaptı.

Büyük tablonun ekonominin, birçok analistin düşündüğünden daha iyi durumda olduğuna işaret ettiğinin altını çizen Commonwealth Bank of Australia'nın başekonomisti Michael Blythe, ekonomik dramalar ve genel karamsarlığa rağmen büyüme rakamının tahminlerin üzerinde olduğunu söyledi.

S&P/ASX 200 Endeksi bugün yüzde 1 yükselirken, Avustralya doları da 1.0293'ten işlem gördü. Ülkenin 3 yıllık hükümet tahvillerinin getirisi 8 baz puanlık kazancını koruyarak yüzde 2.85'te seyretti.