Advertisement

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ile bankacıların prim ödemelerinin azaltılması önerisinden ötürü görüş ayrılığı yaşayan Avrupa Birliği maliye bakanları, bankaların sermaye zorunluluklarının güçlendirilmesi planında anlaşmaya yaklaştı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin ortak bir zemin arama hamleleriyle İngiltere dışındaki diğer AB ülkeleri Basel kuralları planını desteklerken, Osborne, masadaki mevcut teklifi kabul edemeyeceğini, ancak önümüzdeki haftalarda pürüzlerin giderilmesiyle destek verebileceğini söyledi.

AB dönem başkanlığını üstlenen İrlanda, önümüzdeki haftalarda anlaşmanın son noktalarının da bir araya getirileceğini belirtti. AB ülkeleri, bankacıların prim ödemelerinin ne kadarlık kısmının taksitli ödeme ve ayrıcalıklı muhasebe işlemlerinin birleşimi toplamı içerisinde sayılabileceğine ve yeni kuralların uygulamaya konabileceği zamana yönelik teknik ayarlamalar üzerinde çalışacak.

İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan, anlaşmanın geniş çaplı destek bulabilmesi için anlaşmadaki ayrıntılar üzerinde de çalıştıklarını dile getirdi.

Ödeme kuralları, AB'nin Basel Bankacılık Denetim Komitesi'nin talep ettiği küresel düzenlemeleri uygulamaya konması prosedürüne sonradan eklendi.