Advertisement

Citigroup Inc. CEO'su Michael Corbat'ın maliyet düşürme hamlelerinden ötürü Amerika'nın en büyük üçüncü bankası daha düşük verimli 21 ülkeden çıkabilir ya da işlerini azaltabilir.

Corbat, bazı ülkelerin Citigroup'un kazancının yüzde 10'unun altında ürettiğini ve aktif karlılıklarının yüzde 0.4'ler gibi "çok düşük" düzeylerde olduğunu söyledi.

Bu rakamların sürdürülemez olduğunu belirten Corbat, kabul edilebilir oranlarda kazanç görünümüne sahip olmayan bu piyasalardan çıkmayı ya da küçülmeye gitmeyi düşündüklerini açıkladı.

Citigroup'un Ekim'de kovulmadan önce gelişen piyasalardaki operasyonlarını genişletmiş olan CEO'su Vikram Pandit'ten görevi devralmasının ardından Corbat harcamalarda kısıntıya gidiyor. Corbat ABD ve Brezilya'daki bazı şubelerini kapamasının ardından şimdi de Uruguay, Paraguay, Türkiye, Romanya ve Pakistan'daki tüketici operasyonlarından çıkış yapmayı düşünüyor.

Corbat, "Bu pazarlarda kurumsal müşterilere hizmet vermeye devam ediyoruz, ancak kısa zamanda tüketici operasyonlarından kabul edilebilir oranlarda kazanç sağlayacağımıza dair inancımızı yitirdik" dedi.

Citigroup hisseleri dün yüzde 1.5 değerlenerek 43.60 dolardan işlem gördü. 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren bankanın 2012 kazançlarının yarısından fazlası ABD dışından geliyor.