Advertisement

Bakır, dünyanın ikinci en büyük metal kullanıcısı ABD'de hizmet sektörü verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının talep görünümünü desteklemesi sonucu yükselişini üçüncü güne taşıdı. Aluminyum, çinko ve kurşun da değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.5 yükselerek ton başına 7,812.50 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 12:07'de 7,789.74 dolara geldi. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek pound başına 3.5285 dolara çıktı.

ABD'de Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı imalat sanayi dışı (hizmet) endeksi, Ocak ayındaki seviyesi olan 55.2'den Şubat ayında 56 seviyesine çıktı. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, ekonominin yüzde 90'ını kapsayan bu sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "ABD verileri bakır fiyatlarına yardımcı oluyor," dedi ve "Aynı zamanda, talebin, yüksek talep sezonu olan ikinci çeyrekte artması yönünde beklentiler artıyor," değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'de hizmet sektörü geçen ay beklenmedik bir daralma gösterirken, Euro Bölgesi'nde üretim ilk açıklanandan daha düşük bir daralma gösterdi. Çin bu yıl için büyüme hedefini değiştirmeyerek geçen yılki seviyesi olan yüzde 7.5'te tuttu. Bu durum, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin'de talep görünümünü destekliyor.

Hwang, "Halen, fiyatlar kısa vadede bu seviyelerden bir ralli yapmayacak. ünkü piyasanın temel göstergeleri genel anlamda fazla bir değişiklik göstermedi," şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.1 düşerek ton başına 56,870 yuana (9,148 dolar) indi.

Londra Metal Borsası tarafından takip edilen stoklar bu yıl yüzde 48 artarak Ekim 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

LME'de, kalay ve nikel de fazla değişmedi.