Advertisement

New York Borsası'nın ABD'nin hizmet sektörünün son 1 yılın en hızlı büyümesini kaydetmesinin ardından rekora tırmanması ve yatırımcıların merkez bankalarının teşvik önlemlerini devam ettireceğini speküle etmesiyle Asya borsaları tırmandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi Ağustos 2011'den bu yana en yüksek düzeyine tırmandı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.4 yükseldi. Kâr getirmeyen Japon elektronik üreticisi Sharp Corp.'un Samsung Electronics Co.'yu şirkete yatırım yapmaya ikna etmeye çalışmasıyla yüzde 12 primlendi. Çin'in en büyük ikinci cep telefonu ekipmanı üreticisi ZTE Corp., şirketin yeni nesil akıllı telefonlar için Intel Corp. ile işbirliği yaptıklarını açıklaması sonrasında yüzde 8.3 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 135.85 puana çıktı ve endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değerl kazandı. Endeks geçtiğimiz hafta 4. ayını da artıda tamamlayarak, Eylül 2009'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Asya Pasifik Endeksi'ndeki kazançlarda dünya genelinde merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için gevşek para politikalarını uygulamayı sürdürmesi etkili oldu.

Hisse risk primlerinin oldukça düştüğüne dikkat çeken ABN Amro Private Bank'ın Asya hisse senedi araştırmaları başkanı Daphne Roth, büyümenin dibe vurduğunu ve geçtiğimiz yılki kuyruk risklerinin çoğunun azaldığını, hisse senedi piyasalarının da iyi performans gösterdiğini söyledi.