Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in ekonomik beklentilerinin fon akışını artırmasıyla Çin Borsası 2. gününde de artış kaydetti. ZTE COrp., telefon şirketlerindeki ralliye öncülük ederken, imar ve teknoloji şirketleri primlendi.

China Vanke Co., sektör endeksinin 4 Mart'ta son 5 yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından gayrimenkûl şirketlerinde 2 gündür devam eden kazançlara öncülük etti. Telefon ekipmanı üreticisi ZTE, 4G'nin onay almasının, operatörlerin harcamalarını artıracağı spekülasyonuna neden olmasının ardından yüzde 10 değerlendi. Ülkedeki yerli bankaların Ocak'ta yabancı paralarda rekor düzeyde net alıcı olduğunu gösteren verinin, fon akışının artışına işaret etmesi üzerine Çin'in para piyasaları oranı düştü ve yuan 19 yılın zirvesine tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 2,332.26 puana çıktı. Endeks dün hükümetin daha yüksek mali harcama hedefleri açıklamasının sonrasında yüzde 2.3 yükseldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 artışla 2,633.52 puana ulaşırken, Hang Seng China Enterprises Endeksi de yüzde 1.6 tırmandı.

Ulusal Halk Kongresi'nin ardından yatırımcıların reform beklentisinin olabileceğini belirten Dongxing Securities Co.'nun analistlerinden Liu Guangming, şimdilik ekonomide en azından ilk yarıda istikrarın sağlandığını söyledi.

Çin Borsası dün CSI 300 Endeksi'nin 2 yılın en sert düşüşünden toparlanmasıyla yükseldi. Pekin Hükümeti 2013'te de 2012'deki yüzde 7.5'lik büyüme hedefini korudu ve mali harcamalarının yüzde 10 artacağını öngördü.