Advertisement

Beyin yapılarının kişiliği ve yetenekleri nasıl belirlediğinin anlaşılmasına yönelik uluslararası proje olan "Human Connectome" projesinde 5 yıl geride kalırken yeni bir aşamaya geçildi. Human Connectome projesi kapsamında bilim insanları, ayrıntılı beyin görüntülerini inceleyebildi.

Avrupa ve ABD'deki 10 merkezden bilim insanları emek verdiği projede 1200 sağlıklı kişi denek olarak yer alırken katılımcıların beyni gelişmiş sistemler sayesinde görüntülendi.

Araştırmaya imza atanlardan David Van Essen, ilk olarak 68 katılımcının beyin görüntülerinin yayınlandığını belirterek, 3 ayda bir düzenli olarak yayınlanacak görüntülerle proje sayesinde, bilim camiasının ''beklemeden'', kişilerin davranışları ve ''beyin devreleri'' arasındaki bağlantıyı incelemeye başlayabileceğini vurguladı.

Essen, araştırma sonuçlarının, ruhsal hastalıkların kaynağı ve beyindeki değişimlerin inceleneceği başka araştırmalara da temel oluşturacağına dikkati çekti.

Katılımcılara farklı işler yaptırılırken beyinleri 2 teknik kullanılarak görüntülendi.

İlk tekniğin, sinir hücrelerinin bulunduğu, duyu organları ve beynin başka bölgelerinden gelen bilgiyi ''işleyen'' gri bölgedeki hareketlerin ortaya çıkmasını sağladığı belirtildi.

İkinci olarak myelin kılıfıyla çevrili sinir hücreleri liflerinin bulunduğu beyindeki beyaz bölgeyi kaplayan anatomik ''devreler'' gözler önüne serildi.

30 milyon dolar fon ayrılan araştırma Minority Report / Azınlık Raporu filmini çağrıştırıyor.