Advertisement

AA

Son yıllarda istikrarlı ekonomisiyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye'de de kadınlar iş dünyasında aktif rol oynuyor. Ülkenin önde gelen holdingleri, büyük şirketleri ve milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan bankalar kadınlar tarafından yönetiliyor. Türkiye'de milyar dolarlık servete sahip 10 kadın bulunurken, bunların 5'i Sabancı, 2'si Koç, 2'si Doğuş ve 1'i de Yıldız ailesine mensup.

-En zengin kadın Koç'tan

Forbes listesine göre, Türkiye'nin en zenginleri sıralamasında ikinci sırada yer alan Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, 3,2 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin de en zengin kadını konumunda bulunuyor.

Koç Holding'den Türkiye'nin en zengin kadınları arasına giriş yapan bir başka isim de Suna Kıraç. Kıraç, 2,6 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 9'uncu kişisi olurken, en zengin kadınlar arasından da 3'üncü sırada yer alıyor.

-Sabancı, milyarder kadınlar şirketi

Türkiye'nin güçlü kuruluşlarından Sabancı Holding de şirket yönetimindeki kadın ağırlığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Forbes listesine göre, şirketin yeni nesil yöneticilerinden Serra Sabancı ve Suzan Sabancı Dinçer 1,3'er milyar dolarlık servetleriyle Türkiye'nin en zengin 22'nci kişileri olarak karşımıza çıkıyor. Bu ikili Türkiye'nin en zengin kadınları arasında ise 5'inci sırayı paylaşıyor.

Sabancı ailesinin zengin kadınları bununla sınırlı değil. Çiğdem Sabancı Bilen 1,2 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin kadınları arasında 7'nci sırada bulunurken, yine aynı aileden Dilek Sabancı ve Sevil Sabancı da 1'er milyar dolarlık servetleriyle 8'inci sırada yer alıyor.

-Şahenkler de listede üst sıralarda

Forbes listesine göre, 3,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengini Ferit Şahenk'in eşi Filiz Şahenk de büyük bir servete sahip. Filiz Şahenk, 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ikinci kadını unvanını taşıyor. Şahenk ayrıca bu rakamlarla Türkiye'nin en zengin 5'inci ismi olarak da karşımıza çıkıyor.

Şahenk ailesinini bir başka milyar dolarlık üyesi ise Ferit Şahenk'in annesi olan Deniz Şahenk. Türkiye'nin en zenginleri listesinde 1,7 milyar dolarla 13'üncü sırada yer alan Deniz Şahenk, Türkiye'nin en zengin kadınları sıralamasında ise 4'üncü sırada bulunuyor.

Serveti milyar doları aşan Türk kadınlar listesine girmeyi başaran bir başka isim de Yıldız ailesinden Ahsen Özokur. Özokur, 1,2 milyar dolarlık servetiyle, Türkiye'nin en zenginleri listesinde 29'uncu sırada yer alıyor. Özokur, Türkiye'nin en zengin kadınları listesinde ise 6'ncı sırada bulunuyor.

Türkiye'nin en zengin kadınları:

Sıralama Kişi Firma Servet
1 Semahat Arsel Koç Holding 3,2 milyar dolar
2 Filiz Şahenk Doğuş Holding 3 milyar dolar
3 Suna Kıraç Koç Holding 2,6 milyar dolar
4 Deniz Şahenk Doğuş Holding 1,7 milyar dolar
5 Serra Sabancı Sabancı Holding 1,3 milyar dolar
5 Suzan Sabancı Dinçer Sabancı Holding 1,3 milyar dolar
6 Ahsen Özokur Yıldız Özokur 1,2 milyar dolar
6 Çiğdem Sabancı Bilen Sabancı Holding 1,2 milyar dolar
7 Dilek Sabancı Sabancı Holding 1 milyar dolar
8 Sevil Sabancı Sabancı Holding 1 milyar dolar