Advertisement

Avrupalı bankaların dolar piyasalarındaki varlıkların artması, Fed'in 3 trilyon dolara tırmanan rekor düzeydeki bilanço tablosunu fonlamasını daha kolay hâle getirebilir.

Büyük oranda Fed'de tutulan rezervlerden oluşan uluslararası bankaların nakit varlıkları, ABD Merkez Bankası'nın aylık tahvil alımlarını 40 milyar dolardan 85 milyar dolara çıkarma kararı aldığı Aralık'tan buyana yüzde 27 arttı. Fed portföyündeki genişlemeyi rezervler aracılığıyla finanse ediyor ve bankaların nakit varlıklarındaki yabancı payı 26 Aralık-20 Şubay döneminde 694.9 milyar dolardan 881.6 milyar dolara tırmandı.

Wrightson ICAP LLC'nin başekonomisti Lou Crandall'a göre Avrupalı kuruluşların dolar fonlarına erişiminin artması, Avrupa'daki bankacılık sistemi ve borç krizinin çözümüne duyulan güveni yansıtıyor. Crandall, yabancı bankaların, Fed'in önceki iki tur parasal genişleme programını fonlamasına yardımcı olduğunu ve şimdi de dolar rezervlerine yeniden girişlerinin, merkez bankasının, sapma riskini ortaya çıkarmadan üçüncü tur tahvil alım programını finanse etmesini sağladığını söyledi.

Avrupalı bankaların bu rezervlerin büyük kısmını absorbe etme yeteneğinin olmasının iyi bir şey olduğunu savunan Crandall, "Bu durum, ilk daganın nereye gideceğini belirlemeyi kolaylaştırıyor" dedi.

Yabancı banka nakit varlıkları Fed'in ilk parasal genişleme programını açıkladığı Kasım 2008'in başında 3'e katlanarak 257 milyar dolara çıkmıştı. Bu nakit miktarının büyük kısmının Fed'de rezerv olarak tutulduğunu belirten Crandall, büyük kısmının da uluslararası bankaların ABD'deki birimlerinin çoğunun New York bölgesinde konumlanmasından ötürü New York Fed'de olduğunu aktardı.