Advertisement

ABD'de özel sektör istihdamı Şubat ayında beklenenden daha fazla kişinin işe alındığını gösterdi. Bu durum, ABD'de istihdam piyasasının bu yıl genişlemeye devam edeceğini işaret ediyor.

Roseland, New Jersey merkezli ADP Araştırma Enstitüsü tarafından açıklanan veriye göre, ABD'de özel sektör istihdamı Ocak ayında revize rakamla 215,000 arttıktan sonra, Şubat ayında 198,000'lik bri artış gösterdi. Bloomberg News'un anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 170,000 artması bekleniyordu.

ABD'de kanun koyucuların bütçe kısıntıları konusunda anlaşmaya varamamış olmalarına karşın, işe almaların devam etmesi, ekonominin en büyük parçası olan tüketici harcamalarına desteğe yetecek talebin olduğunu işaret ediyor. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 167,000 artması bekleniyor.

Moody’s Analytics Inc. baş ekonomisti Mark Zandi, "İstihdam piyasası, maliye tarafındaki önemli güçlüklere karşın güçlü kalmaya devam ediyor," dedi ve "İşletmeler 2013 yılında istihdamı daha güçlü bir şekilde artırıyor ve artışlar tüm sanayi ve işletme büyüklüklerine yayılmış görülüyor. Vergi artışları ve hükümet harcamalarındaki kısıntılar istihdam piyasasını etkilememiş görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD hisse senedi endeks vadeli kontratları yükseldi ve Dow Jones Endeksi'nin dün kırdığı rekoru daha da öteye taşıyabileceğini işaret ediyor. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.4 yükselerek New York saati ile 08:41'de 1,543.7 puana çıktı. Dow Jones vadeli kontratları ise 57 puan ya da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu.

Bloomberg News'un anketine katışlan ekonomistlerin özel sektör istihdam artışı tahminleri 125,000 ile 210,000 arasında gerçekleşti ve Ocak ayı verisi 192,000'den 215,000'e revize edildi.