Advertisement

ABD'de 10 yıllık hazine tahvil faizleri bugün ADP Research Institute tarafından açıklanan verilerin özel sektörde beklenenden daha fazla istihdam yaratıldığını göstermesinin ardından son 3 haftanın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

ABD hükümet tahvilleri kayıplarını azaltırken, hisseler dün gerçekleştirdikleri tırmanışın ardından bugün kazançlarını silmeye başladı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke ve Başkan Yardımcısı Janet Yellen geçtiğimiz iki hafta boyunca merkez bankasının teşvik çabalarına devam etmesi gerektiğini dile getirdiler. Fed bugün 1.464 milyar dolar değerinde tahvil alarak ekonomiyi destekleme programına devam etti.

Philadelphia'da bulunan Janney Montgomery Scott LLC şef sabit gelir stratejisti Guy LeBas, "ADP'den gelen veriler genel beklentilerin üzerindeydi ve bu da kesinlikle yavaş ilerleyen bir istihdam piyasası için iyi bir haber. Piyasa ılımlı bir satış baskısıyla cevap veriyor. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri için umut veriyor bunlar" ifadelerini kullandı.

10 yıllık ABD gösterge tahvil faizleri gün içerisinde 4 baz puana kadar yükselişler yaşarken, New York saatiyle 11:53'te yüzde 1.92 oldu. Tahvil faizleri 25 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeye dokundu. Şubat 2023 vadeli yüzde 2'lik tahvilin fiyatı 7/32 düşerek 100 22/32 oldu.