Advertisement

iPhone piyasaya sürülmeden önce Apple Inc. karşısında geleceği pek parlak görünmeyen Google Inc.'in hisseleri dün rekor seviyeye tırmanırken, 25 kat kâr oranıyla işlem görüyor. Apple için ise fiyat-kâr rasyosu 10'un altında kaldı. İki şirket arasındaki fark ise Haziran 2005'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Yatırımcılar online reklam pazarının yüzde 40'ını elinde tutan Google hisselerini tercih ederken, 37.3 milyar dolarlık pazarda Google'ın Apple'a üstün olacağına dair iyimserlik gittikçe yayılıyor. Öte yandan  Samsung gerçekleştirilen işbirliği doğrultusunda mobil yazılım sektöründe de payını artıran Google Inc., Apple'ın bir sonraki ürünü için üzerindeki baskıyı daha da artırıyor.

B Riley & Co. analisti Sameet Sinha, "Internet'in video, mobil, sosyal ve reklam alanlarındaki büyümeden faydalanan tek bir firma var. Apple yalnızca cihazlarda iyi bir iş başardı, başka hiçbir şeyde değil" ifadelerini kullandı.

Google hisseleri New York saatiyle 10:17'de yüzde 1'den az gerileyerek 832.20 dolara inerken, Apple hisseleri de aynı oranda geriledi ve 428.64 dolar oldu. Google'ın ABD hisseleri geçtiğimiz 12 ay boyunca yüzde 35 değer kazanırken, Apple hisseleri yüzde 21 geriledi.