Advertisement

Kredi talebinin zayıflamasıyla bankalardaki maliyet kesintisi furyasına Avustralya'nın en büyük 3. bankası Australia&New Zealand Banking Group Ltd. da dahil oldu. ANZ, kurumsal ve uluslararası bankacılık birimlerinde 50 kişilik istihdam kesintisi yapmayı planlıyor.

ANZ sözcüsü Paul Edwards, bankanın geçtiğimiz ayın sonlarında Sidney ve Melbourne'de istihdam kesintisi yapılması tavsiyesinden bulunduğunu aktardı.

Bankanın, küresel kurumsal bankacılıktaki değişen şartlara ayak uydurmaya çalıştığını söyleyen Edwards, şartlardaki değişiklikler arasında ekonomik büyümedeki yavaşlamanın marjlar üzerindeki etkisi ve sermaye verimliliğine daha fazla odaklanma ihtiyacını saydı.

Konut kredilerinde 1977'den bu yana en düşük taleple karşı karşıya olan Avustralyalı bankalar, kârlarını korumak için istihdam ve ücret kesintilerine dayanıyor. ANZ 2012'de Eylül'e kadar 1,000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını söylemişti.

ANZ'nin denetlenmemiş kârları 31 Aralık'ta sonlanan son çeyrekte yüzde 20 düşerek 1.36 milyar Avustralya dolarına geriledi.